Predstavljen takmičarski program SFF-a

403

Ovogodišnji Sarajevo Film Festival (SFF), koji će od 14. do 22. augusta u glavnom gradu Bosne i Hercegovine ugostiti brojne domaće, regionalne i svjetske zvijezde iz svijeta filma, karakterizira izuzetno bogata i raznolika ponuda, žanrovski nešto drugačija od dosadašnjih festivalskih smotri.

Istaknuto je to jučer na press-konferenciji u Sarajevu na kojoj je, među ostalim, predstavljen glavni takmičarski program SFF-a, odnosno ona filmska ostvarenja koja će se naći u konkurenciji za prestižnu nagradu “Srce Sarajeva” u sklopu već etabliranog umjetničkog brenda koji umnogome prevazilazi bh. i regionalne okvire.

Direktor SFF-a Mirsad Purivatra je u ime Direkcije Festivala naglasio da su pripreme za 21. izdanje SFF-a u završnoj fazi te da garantiraju izuzetan sadržaj u pogledu odabira i selekcije filmova, kao i gostiju iz filmske produkcije, te mladih filmskih profesionalaca iz 20 zemalja šireg regiona.

Kazao je da i “logistički” ide sve po planu te da je SFF tokom dvije decenije postojanja usljed brzih tehnoloških promjena doživio određene izmjene, ali da sve to nije nimalo umanjilo kvalitet ponuđenih sadržaja i vrijednosti koje ova filmska smotra njeguje, a što dodatno obavezuje na još kvalitetniji angažman na kulturnom planu i afirmirmaciji i razvoju kinematografije.

Purivatra je iskazao zahvalnost u povodu izbora filmova koji čine takmičarski segment, ocijenivši da se radi o programu koji je najznačajniji za imidž SFF-a, te koji zorno govori o onome što se dešava u sklopu regionalne produkcije, svjedočeći o izuzetnom rastu ostvarenom u proteklim godinama u pogledu kvaliteta i broja filmova kao i iznimnom autorskom angažmanu.

Glavni takmičarski program SFF-a predstavila je selektorica za igrani i kratki film i fokus program Elma Tataragić, navodeći da je godina između dva festivalska izdanja bila posebno značajna za regionalnu kinematografiju o čemu, među ostalim, svjedoči i prisustvo na prestižnim filmskim smotrma u svijetu – Kanu, Berlinu…

Podsjetila je da se zvanične nagrade u sklopu SFF-a nisu mijenjale, a koje čine – nagrada Srce Sarajeva za najbolji film i Specijalna nagrada žirija, te nagrade za najboljeg glumca/glumicu, odnosno Nagrada za najbolji kratki film, dvije specijalne plakete i partnerske nagrade koje se dodjeljuju dan prije zvaničnih nagrade, koje su, također, značajane za distribuciju filmova.

Dodala je da Takmičarski program – igrani film pokazuje snagu regionalne kinematografije u svijetu filma (jedna trećina filmova prikazanih na SSF-u dolaze iz regije), sa dvije svjetske, jednom međunarodnom i sedam regionalnih premijera.

Po njenim riječima, Program u fokusu donosi sedam naslova koji su obilježili prethodnih 12 mjeseci od Toronta i Venecije prošle godine, pa do ovogodišnjeg Lokarno film festivala.

Program u fokusu ove godine donosi jedan izuzetan i uzbudljiv, žanrovski i stilski raznolik, a kvalitetan presjek regionalne kinematografije.

U sklopu tog programa među prvima će biti prikazan film “Aferim”, iz Rumunije u režiji Radu Jude, a radi se tzv. “crnoj komediji”, a slijede filmovi – “Laku noć mamice”, iz Austrije, rediteljskog dvojca Severin Fiala i Veronika Franz, potom film “Lekcija/Urok”, iz Bugarske u režiji Petra Valchanova i Kristine Grozeve, te “Ničije dijete” iz Srbije, debitanta Vuka Ršumovića, film “Sivas”, iz Turske, Kaana Müjdecija, a tu su i film “Sprat niže”, također, iz Rumumije Radu Munteana i film “Ti mene nosiš” iz Hrvatske u režiji Ivone Juka.

U sklopu Takmičarskog programa za igrani film publika će biti u prilici pogledati deset ostvarenja.

U utrci za prestižno “Srce Sarajeva” su: “Čvor”, Turska, “Naša svakodnevna priča”, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, “Kod tate kući”, Rumunija, “Blago”, Rumunija, “Chevalier”, Grčka, “Mustang”, Turska, Francuska, Njemačka, Katar, “Panama”, Srbija, “Saulov sin”, Mađarska, “Supersvijet”, Austrija, “Zvizdan”, Hrvatska, Srbija, Slovenija.

U sklopu takmičarskog program za kratki film, također, je deset filmova i to: “Biserna obala”, Crna Gora “Kalo”, Bosna i Hercegovina, “Slučajan čin milosrđa”, Rumunija.

“Sve je više stvari koje dolaze”, Srbija “Otac”, Gruzija, Prevodilac”, Turska, “Ramona”, Rumunija, “Ricsi”, Mađarska, “Utorak”, Turska, “Zeus”, Bugarska, prenosi “Fena”.