„Koji si sine fakultet završio“ ?
„Ekonomiju, gospođo“.
„Jao divno. Nego pošto ti je taj paradajz“?
Smiješno ili ne, nažalost, to je današnja realnost sa kojom se susreće mnogo mladih ljudi,koji imaju završen fakultet ili višu školu.
Kad sam bio mali slušao sam starije kako govore: “On/a ima fakultet” i to je već bilo nešto. 90% slučajeva su već imali dobre poslove ili su mogli birati gdje će raditi. Danas je došlo vrijeme kada većina mladih ima fakultet ili neku višu školu,ali nema zapošljenje.
Uvijek su stariji govorili : “Na vama mladima svijet ostaje”. Mislim da od toga „svijeta“ nema ništa, barem u našoj državi. Sve se svodi na veze i štele. Nije više ni bitno da li uopšte imaš neku školu, ako imaš amidžu, tatu ili nekog drugog u nekoj firmi, ustanovi itd.
To svakako utiče na moral mladih koji nemaju rodbine u “vrhu”, kojima ništa drugo ne preostaje nego da “bježe” iz BiH, u neku drugu zemlju. Ako se uspije „progurati“ još bolje, ali svakako će dobiti priliku da se dokažu i postignu nešto nego da propada u svojoj državi.
Drugi kažu: “Ima posla,samo neće omladina da radi” . Imam dosta prijatelja,koji su extra momci sa završenim fakultetom,ali posao nemaju. Opet ide ona stvar, zaista ima posla. Ali zašto bi neko koji je nekoliko godina učio i trudio se da stekne određeno znanje, i osigura dobar posao u budućnosti radio kao konobar, ili u nekim privatnim firmama kao obični radnik za platu od 300 KM kao i bez mogućnosti napredovanja? Nekoga muka natjera pa mora, dok drugima svaki dan počinje sa nadom. .
Buđenje,kafa, konkursi, a obično na kraju dana dođe psovka na državu koja mu nije ništa pomogla.
Da li će doći bolje vrijeme,bolja godina, dan? Bilo šta?
Haris Zolota